ERFW10D4
EUPHORIA (ERFW10D4) 10” Diecast 4 Ohm DVC Shallow Subwoofer
 FEATURES:
  • High Temp Voice Coil Wire Around Vented KSV Former
  • Radial Basket Vents for Voice Coil Cooling
  • Large Gauge Push Button Speaker Wire Terminals
  • Proprietary Injection Molded Polypropylene Cone
  • High Excursion Foam Surround
  • Extended Linear Roll Progressive Dampener
  • Stealth Gasket for Custom Mounting Applications
  • Anti-Resonance Heavy Gauge Shallow Die-Cast basket
  • Optimized Motor for Low Frequency Response
SPECIFICATIONS:
  • Nominal Power Handling: 600 Watts
  • Peak Power Handling: 1200 Watts
  • Impedance: Dual 4Ω Voice Coil
  • Free Air Resonance (Fo) 32.035 Hz
  • D.C. Voice Coil Resistance (Re): 6.400 Ω
  • Mechanical Quality Factor (Qms): 3.968
  • Electrical Quality Factor (Qes): 0.719
  • Total Quality Factor (Qts): 0.609
  • Equivalent Air Volume (Vas): 18.550 L
  • Mass of Diaphragm/Coil (Mms): 205.825 g
  • Force Factor (BL): 19.199 TM
  • Sound Pressure Level (SPL): 81.2 dB
  • Effective Diaphragm Area (Sd): 33.006m
  • Compliance of Mechanical Suspension (Cms): 119.912 mm/N
  • Moving Mass of Diaphragm (Mmd): 202.377 m Kg
  • MMd: 190.000g
DIMENSIONS:
  • Overall Diameter: 10.71”/ 272 mm
  • Mounting Depth: 3.68”/ 93.5 mm
  • Cutout Diameter: 9.13”/ 232mm